Dalykinė kelionė – tarptautinis seminaras Kroatijoje Spausdinti

 

2014 m. balandžio 5–12 dienomis Plungės rajono savivaldybės vietos veiklos grupės pirmininkė Giedrė Kazakevičienė ir projekto administratorė Rima Jokubauskienė kartu su kitų 15 Lietuvos Vietos veiklos grupių atstovais dalyvavo dalykinėje kelionėje-tarptautiniame seminare Kroatijoje, kurią orgnizavo Lietuvos VVG tinklas.

Išvykę iš Lietuvos balandžio 5 d., per Lenkiją, Čekiją, Austriją ir Slovėniją balandžio 6 d. vakare atvykome į Kroatiją, Starigrad Paklenica miestelį.
Balandžio 7 d. vyko pirmasis Lietuvos VVG atstovų susitikimas su Kroatijos VVG „Laura" nariais, kurie pristatė savo veiklą, strategiją. Pokalbio tema – „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimo geroji patirtis ir priemonės kaimo vietovėse, socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra". VVG „Laura" vadovas Ivan Čupiċ papasakojo apie Adrijos jūros pakrantėje įsikūrusį Biograd Na Moru miestą, kuriame gyvena 5,5 tūkst. gyventojų, o vasarą apsilanko apie 15–20 tūkst. turistų. VVG „Laura" priklauso 13 organizacijų. 2009 m. įregistruota VVG iki praėjusių metų neturėjo savo programos ir veikė kaip paprasta draugija. VVG „Laura" 2009–2014 m. buvo finansuojama iš įvairių šaltinių: savivaldybės, seniūnijų, Europos Sąjungos fondų, privačių rėmėjų. VVG „Laura" buvo viena pirmųjų organizacijų, o dabar Kroatijoje yra 62 VVG. Daugelis VVG Kroatijoje dar neturi nuolatinių darbuotojų, nesutvarkyti žemės dokumentai. Ivan Čupiċ pristatė vykdomus projektus, edukacines programas, papasakojo apie liepos mėnesį mieste vykstantį VVG vasaros festivalį, kurio metu VVG pristato visuomenei savo veiklą, parduoda produktus, kuriuos noriai perka turistai. Festivalis trunka tris dienas. Mūsų VVG atstovai taip pat buvo pakviesti dalyvauti šiame renginyje. Lietuvių delegacijos atstovas, VVG „Nemunas" pirmininkas Egidijus Giedraitis papasakojo apie Lietuvoje veikiančias VVG ir jų vykdomus projektus, dalyvavimą Leader programoje.
Susitikime su Biogrado savivaldybės kaimo bendruomenių atstovais buvo kalbama apie bendruomenių vaidmenį savivaldoje ir vietos valdžios bendradarbiavimą su bendruomenėmis, keliant ekonominę bei socialinę gerovę kaimo teritorijoje.
Buvo aplankyti objektai, finansuoti Leader lėšomis.
Polačoje įsikūrusio žemės ūkio kooperatyvo „MasVin" veikla grindžiama senomis maisto gaminimo tradicijomis ir aukščiausia kokybe. Kooperatyvas turi 60 ha plotą, kuriame augina alyvmedžius, figas ir vynuoges. Gamina alyvuogių aliejų, vyną, renka figas. Gavę ES finansinę paramą, 2014 m. parengė kaimo turizmo programą, įdarbino darbuotojų, vykdo kitus projektus.
Pago saloje esanti Sirana Gligora sūrio gamykla gamina sūrius iš saloje besiganančių avių pieno bei supirkto iš kitų vietovių karvių bei ožkų pieno. Per metus šioje gamykloje, kurioje dirba 50 darbuotojų, pagaminama 60 tonų įvairių rūšių sūrių. Viena avis duoda apie vieną litrą pieno per dieną. Avys prisitaikiusios prie salos gamtinių sąlygų ir lauke ganosi visus metus. Jos melžiamos rankomis du kartus per dieną. Sūris gaminamas iš 200 avių pieno. Gamykloje yra laboratorija, kontroliuojanti pieno ir sūrio kokybę. Pagal seną tradiciją gaminami sūriai įvertinti daugeliu apdovanojimų. Gamykla prieš ketverius metus buvo įrengta pagal Europos Sąjungos reikalavimus. Degustacijai mums buvo pateikta septynių rūšių sūrių.
Balandžio 8 d. vyko susitikimas su VVG Bura nariais, kurie pristatė savo veiklą, strategiją, kalbėjo apie vietos plėtros strategijų įgyvendinimo patirtis ir pamokas, kuriant naujas darbo vietas, supažindino su projektais, finansuojamais Leader lėšomis. VVG Bura yra asociacija, vykdanti ES Leader programą Zadaro apskrities kaimo vietovėse. Jų tikslas yra įgyvendinti veiklą, kuri prisideda prie ekonominio kaimo bendruomenių vystymosi, ir yra skirta padėti piliečiams, organizacijoms, įmonėms ir kitiems paslaugų teikėjams kaimo vietovėse.
Tą pačią dieną mums buvo oganizuota išvyka visureigiais į Velebito kalnų masyvą.
Balandžio 9 d. lankėmės Kornati salų nacionaliniame parke, susipažinome su Tvaraus žuvininkystės sektoriaus vystymosi ir turizmo plėtros projektais. Ekskursijoje po Zadarą apžiūrėjome šio miesto įdomiausius objektus.
Balandžio 10 d. susitikome su VVG Krka nariais, kurie pristatė savo veiklą ir strategiją, buvo kalbama apie kultūrinio paveldo ir tradicinių amatų populiarinimą bei informacijos sklaidą kaime. Lankėmės Etnoland Dalmati Pakovo Selo. Etnografinėje sodyboje mus pasitiko tautiniais rūbais apsirengę jos šeimininkai, kurie supažindino su akmeninių namų statybos ypatumais Dalmatijos regione, gyvenamosiomis patalpomis, drabužiais, valgymo ir valgio gaminimo tradicijomis, papasakojo apie šio regiono tradicinio valgio – vytinto kumpio gaminimą seniau ir dabar, demonstravo, kaip buvo kuliami grūdai, šokami tradiciniai šokiai. Prieš 8 metus sukurtas šeimos verslas populiarus, čia nuolat lankosi turistai iš viso pasaulio. Šioje Kroatijos dalyje ši sodyba yra aukščiausio lygio, pristatanti savo tautos papročius, tradicijas, vietos kulinarinį paveldą.
Tą pačią dieną aplankėme Krka upės nacionalinį parką, susipažinome su Šibeniko miesto architektūros paminklais.
Balandžio 11 d. aplankėme Plitvice ežerų nacionalinį parką, saugomą UNESCO, ir išvykome atgal į Lietuvą.

alt alt alt

 
Visos teisės saugomos © 2024 www.plungesvvg.lt.
Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU/GPL licenziją.